
Den 19-21 januari medverkade Thomas Börjesson från Agroväst på AdvisoryNetPESTs årsmöte. Det var ett utmärkt tillfälle att lära känna projektpartners och stifta nya bekantskaper. Flera av projektets övriga associerade partners medverkade och det var värdefullt att dela erfarenheter med dem. Vi hann även med ett intressant studiebesök på Inagros utvecklingscenter för växthusodling, Agrotopia, som ligger i Roeselare, väster on Gent.

Måndagen erbjöd mest en genomgång av projektaktiviteter så långt i de olika arbetspaketen med fokus på leveranser såsom demonstrationer, workshops, filmer, webbinarer, och olika innovationer (Novel Approaches). Dessa definieras som metoder som testats i begränsad omfattning, men som har potential att ge stora effekter för att minska användningen av pesticider om de får större spridning. SEGES i Danmark, som vi samarbetar med, kommer att fokusera på bandsprutning under 2026.

Dag två arbetade vi mycket i mindre grupper där vi delade med oss av erfarenheter från framtagning av innovationer och att organisera och medverka i olika spridningsaktiviteter. På eftermiddagen gjorde vi ett studiebesök på Agrotopia där vi fick en översikt över de olika projekten de arbetar med, bl.a. vertikalodling i växthus utan artificiellt ljus, där växterna kontinuerligt byter position i en hissanordning för att optimera ljustillgången och optimering ljusförhållanden för salladsodling.

Sista dagen bekantade vi oss med ett av AdvisoyNetPESTs systerprojekt, STRATUS, som arbetar på liknande sätt för att optimera växtnäringsförsörjningen. Hushållningssällskapet, som är svensk partner i projektet, kommer att fokusera på användning av nollrutor för bedömning av kväveförsörjning i år. Vi fick också lyssna på flera intressanta föredrag t.ex. en tysk grönsaksodlare med lång erfarenhet av att använda täckodling.
Läs mer om projektet AdvisoryNetPEST och ett av projektet systerprojekt Stratus. Se länk nedan:













info@gronamoten.se