BEMANNING SOM STÄRKER PRODUKTIVITET, ARBETSMILJÖ OCH LÖNSAMHET
Tillgång till kompetent arbetskraft är en av de viktigaste framtidsfrågorna för svensk grisproduktion. Hur säkerställer vi rätt kompetens på rätt plats – idag och på lång sikt?
Välkommen till ett kostnadsfritt lunchwebbinar där du får ta del av AgriPartners Scandinavia AB erfarenheter av att hjälpa grisföretag att hitta och behålla kvalificerad personal. Du får konkreta exempel på hur rätt bemanning kan bidra till ökad produktivitet, bättre arbetsmiljö, högre lönsamhet och en mer stabil verksamhet.
Under webbinariet berättar VD Aki Alitupa om företagets utveckling i Finland och erfarenheter av att förse lantbruket med kvalificerad arbetskraft. Maria Malmström presenterar AgriPartners Scandinavia AB arbete i Sverige och hur företaget hjälper grisföretag att säkra kompetens för en långsiktigt hållbar produktion.
Webbinariet riktar sig till grisproducenter, grisskötare, grisförmän och företagare inom de gröna näringarna. Evenemanget är kostnadsfritt och samarrangeras av Agroväst FoI Grisprogram och Framgångsrikt företagande. Information sänds ut dagen innan till den mailadress du angett. Vid frågor kontakta pernilla.nilsson@agrovast.se. Viktigt att du anmäler dig senast 2 november via www.gronamoten.se.
12.00 Välkomna
Pernilla Nilsson från Agroväst Gröna möten hälsar väkommen och berättar kort om både Framgångsrikt företagande och Agroväst FoIprogram för grisproduktion.
12.05 Presentation av AgriPartners Scandinavia AB
Maria Malmström, Griskonsult
12.30 Säkra kompetent personal för en långsiktig hållbar produktion?
Aki Alitupa, VD AgriPartners Scandinavia AB, presenterar hur de jobbar för att hjälpa Svenska grisföretag att säkra kompetent personal för en långsiktig hållbar produktion.
12.50 Diskussion och frågor
13.00 Avslut